הספרים שלי

 

הספר "כימיה במטבח וביער" מיועד למורים, אך מתאים לכל אדם החפץ להרחיב את היכרותו עם חומרים ותהליכים בסיסיים בכימיה. זהו מבוא בסיסי ביותר להכרות עם היסודות, מתכות ואלמתכות, תרכובות כמו סוכר ופחמן דו חמצני ותהליכים כימיים בסיסיים כמו תסיסת בירה ופוטוסינתיזה. אין כאן מתמטיקה גבוהה או שימוש בתיאוריות כלשהן, והמפגש עם אטומים, מולקולות ואלקטרונים נעשה בסוף, בפרק על הטבלה המחזורית.

הספר שאלת המדע מציג גישה רחבה ומרעננת להוראת המדעים ומאדיר את החשיבות הגדולה של המדעים דווקא לפיתוח חיי רגש וכוחות רצון ולחיזוק חשיבה פתוחה ויצירתית. הספר פותח בנושא חשיבות המדע בחיינו והתפתחותו בעידן החדש, תוך אפיון החשיבה המדעית על יתרונותיה ומגבלותיה. המטרה שלנו כמורים וכמחנכים היא לרתק את תשומת ליבם של הלומדים אל תופעות הטבע, לעזור להם להתבונן בתשומת לב בבעלי החיים ובצמחים שמסביבם, ולהכיר את עולם החומרים ואת חוקי הפיזיקה.

הספר "הדוד יהושע" נכתב על בסיס עבודת מחקר לדוקטורט בתוכנית ל"מדע, טכנולוגיה וחברה" באוניברסיטת בר אילן. הוא פורש את מסכת חייו של יהושע מרגולין, מחנך ומורה לטבע, שהקים את המכון הביולוגי-פדגוגי כמרכז מחקר במדעי הטבע והכשרת מורים, בתל אביב, 1931. ללא משפחה משלו ומבוגר מאד מתלמידיו, חיבב "הדוד יהושע" את הטבע על ילדי הארץ. סיפור חייו, שיטת ההסתכלות והחקר העצמי שפיתח, לימוד הטבע בטבע, כתביו לילדים וספרי המדעים שלו, מכתביו ותורתו, מובאים כאן לאחר מחקר מעמיק, בלוויית תיאורים מהתפתחות חקר תולדות הטבע בעולם. "פנים אל פנים יעמוד הילד עם תופעות הטבע", אמר מרגולין, ועשה לטבע מה שאליעזר בן יהודה עשה לשפה העברית.

בתקופתנו, כשמודלים ממוחשבים, מצגות וסרטונים הם חומרי הלימוד, אמירתו, בעברית הרהוטה ובלהט הרגש, חשובה מתמיד. הצורך האנושי שלנו לצאת לטבע הולך ומתחזק על רקע רעשי הקידמה התעשייתית, הצרכנית והטכנולוגית, ומרגולין מראה לנו את הדרך לעשות זאת.

(תרגום מאנגלית- ניר אליאב)

תיאודור שוונק מביא בספר זה את סיכום מחקריו על זרימת המים והאוויר. הספר כולל תצפיות רבות וניסויים, ומלווה בתמונות ואיורים רבים, הממחישים את המהות הארכיטיפית של המים ותנועתם: ההתעגלות והתיווך. הוא לא מסתפק בתיאורים מדעיים ממצים, אלא מביא גם את המתגלה לו בעולם הרוח מתוך התבוננויות אלה.