אודותי

שמי ניר אליאב. הייתי שנים רבות מחנך ומורה למדעים בתיכון ולדורף הרדוף, וכעת מנהל חווה חקלאית חינוכית במעלות-תרשיחא. אני חוקר את הפילוסופיה וההיסטוריה של המדע, והשלמתי תואר שלישי באוניברסיטת בר אילן, בתכנית למדע טכנולוגיה וחברה (STS).
כחובב טבע ומדריך טיולים כבר בצבא, הלכתי ללמוד את מדעי הטבע בפקולטה לחקלאות ברחובות וסיימתי תואר ראשון ב-1984.
נישאתי לדורית, גידלנו ילדה, היינו טבעונים ותרגלנו מדיטציה, והלכנו להקים קיבוץ צעיר בגליל – קיבוץ יחד.
ב-1989 עברנו לשכניה, שם בנינו את ביתנו, והתחלתי לעבוד בייצור מוצרי חלב. בשנות ה-90 הקמתי עשרות מחלבות ברוסיה, וגם השלמתי קורס מורי דרך.
המשפחה גדלה ונוספו עוד 2 בנות.
ב-1997 יצאנו לאנגליה לשנה, שם למדתי בקורס להכשרת מורים למדעים בחינוך וולדורף, בו התוודעתי לשיטה הפנומנולגית של שטיינר על בסיס גתה.
כשחזרנו לארץ, הצטרפתי למקימי תיכון ולדורף הראשון בארץ בהרדוף ומאז אני מחנך ומלמד מדעים. למדתי באונ' בר אילן החל מ-2103 וסיימתי דוקטורט בהנחייתו של פרופ' אורן הרמן. נושא המחקר שלי הוא יהושע מרוגלין והמכון הביולוגי שהקים בתל אביב בתקופת המנדט. תרגמתי 3 ספרים: רודולף שטיינר "תורת ההכרה, על פי תפיסת עולמו של גתה", ו- "מדע גתאני", וכן את ספרו של תיאודור שוונק Sensitive Chaos (סודות תנועת המים). כתבתי את "שאלת המדע" (2013), "כימיה במטבח וביער" (2020), וכן את סיכום הדוקטורט שלי בספר "הדוד יהושע – יהושע מרגולין, מבשר תרבות הטבע בישראל" (2020), הכל בהוצאה פרטית.
ב-2016 לקחתי על עצמי הקמה וניהול של חווה חקלאית חדשה במעלות-תרשיחא, שהיא בית חינוך לקיימות, טבע וסביבה.
אני סבא ל-2 נכדים ועוד נכדה, ומלווה מורים למדעים ברחבי הארץ.